В останні роки енергозберігаючі лампи стають все більш популярними серед українців - вони, дійсно, допомагають менше сплачувати за електроенергію, довше працюють, забезпечують більш яскраве і приємне по спектру світло. Багато хто звертає увагу на позначку на коробці з-під такої лампи у вигляді перекресленого сміттєвого бака. Дійсно, такі лампи не можна викидати разом із загальним побутовим сміттям, оскільки вони містять небезпечні пари ртуті, які, потрапляючи у повітря, чи накопичуючись у грунті, чинять шкідливий вплив на природу і здоров’я людини. На сьогоднішній день відповідно до чинного законодавства, в нашій країні небезпечні відходи, що утворилися під час побутового вжитку, повинні передаватися організаціям з ліцензіями на транспортування, збереження та утилізацію шкідливих відходів. На відміну від країн Європи, де утилізація вже закладена у вартість лампи або батарейки.
Та на практиці в Україні, і в Харкові зокрема, не існує сталої системи роботи в цьому напрямку - а Харків посідає третє місце за утворенням шкідливих відходів. Найбільш шкідливими зонами є місцеві сміттєзвалища, які загалом займають площу 271 га. З 60 звалищ Харківської області 23 не відповідають нормам, 6 перевантажені і лише 2 мають дозвіл на роботу; повітря забруднюють 678 підприємств, які лише за минулий рік викинули 53 тис.т. шкідливих речовин. Утилізацією і переробкою шкідливих відходів, в тому числі енергозберігаючих ламп, займаються в країні лише приватні підприємства. Зазвичай вони не мають розгалуженої системи прийому використаних ламп в місцях, зручних для більшості пересічних громадян. І навіть кожен, хто не хоче, щоб його лампочка наносила шкоду оточуючим, та готовий самостійно відвезти її на таке підприємство, та ще й заплатити за кожну лампу від 4 до 10 гривень, не може цього зробити - адже лампи та термометри приймаються на переробку лише від юридичних осіб.
Актуальність акції “Нам не до лампочки!” зумовлена чисельними зверненнями від харків’ян до команди проекту EcoLanding з проханням забрати в них на утилізацію використані лампи. Багато хто з відповідальних жителів нашого міста роками зберігають вдома шкідливі відходи, прагнучи запобігти забрудненню навколишнього середовища. У листопаді 2016 року командою проекту EcoLanding було проведено опитування в соціальних мережах, в якому взяли участь більше 500 осіб, більше ніж 70% з яких, готові навіть сплачувати кошти за правильну утилізацію своїх використаних ламп. Організатори розуміють, що це опитування не є репрезентативним, але його результати є показовими.
ГО “Добра воля” має значний досвід в реалізаціїї екологічних проектів. Це проект EcoLanding, спрямований на популяризацію роздільного збору відходів; Встановлення енергозберігаючого освітлення в Пісочинському колегіумі; проект “Еко-дружня школа: міняємо кришки на дерева” тощо; також ГО “Добра воля” є офіційним координатором всеукраїнського екопроекту “Батарейки, здавайтесь!”
Захід пройде 18 березня з 10 до 14 години у Харкові на майдані Конституції (біля пам’ятника "Незалежній Україні") Організатори заходу ГО “Добра воля” в рамках проекту EcoLanding спільно з КП “Санітарно-екологічний центр” проведуть акцію зі збору енергозберігаючих ламп на утилізацію від населення. За умовами акції організатори беруть ваші лампи в комплекті з макулатурою, за принципом “1 кілограм макулатури на 1 лампу”. Організатори відповідають за те, що вся зібрана вторсировина буде відповідним чином утилізована або перероблена.
Сторінка акції в Facebook: https://www.facebook.com/events/1868896340061691/